Projekt realizowany na zlecenie Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Witamy serdecznie!
Zapraszamy na spotkania edukacyjne dla przedstawicieli, członków, wolontariuszy, organizacji pozarządowych – z województwa kujawsko-pomorskiego! Wychodząc naprzeciw zgłaszanym potrzebom w czerwcu 2021 organizujemy dla Was kolejne szkolenia.
Szkolenia będą w dwóch grupach – tym razem spotykamy się w Bydgoszczy na Gdańskiej 5 w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (BCOPW)
KSIĘGOWOŚĆ NGO: ABC księgowości w organizacji pozarządowej
- 17 czerwca 2021r. w godzinach: 10:oo -13:oo (warsztaty stacjonarne)
- Grupa I
- OPIS:
- Księgi rachunkowe: czy każda organizacja musi je prowadzić? Jakie przepisy to regulują, na co zwrócić uwagę? Kto może prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów i co się z tym wiąże? Kto musi prowadzić tzw „pełną księgowość”, jakie ma prawa i obowiązki.
- Działalność statutowa organizacji: działalność nieodpłatna i odpłatna –kto może prowadzić, jakie obowiązki się z tym wiążą? Czym jest działalność gospodarcza, kiedy można
ją prowadzić i jakie będą obowiązki dla organizacji. - Przychody i koszty w organizacji: definicje, źródła przychodów-jakie koszty mogą być pokrywane; ujęcie w księgach rachunkowych
- Realizacja projektów: dotacja i koszty realizacji projektu –jak ująć w księgach rachunkowych aby spełnić warunki umowy z dotującym.
*** Trenerka prowadząca szkolenie:
Iwona Iwicka – księgowa, posiadająca świadectwo kwalifikacyjne Ministerstwa Finansów RP od 2002 roku; z trzecim sektorem współpracuje od 2001 roku; na co dzień prowadzi księgi rachunkowe dla 4 organizacji pozarządowych ; ponadto trenerka TSAS z zakresu księgowości i sprawozdawczości ngo
ZARZĄDZANIE W NGO: Stres i wypalenie zawodowe w działalności w 3 sektorze. Warsztaty z elementami coachingu dla liderów, mentorów – osób zaangażowanych w działalność ngo.
- 17 czerwca 2021r. w godzinach: 10:oo -13:oo (warsztaty stacjonarne)
- Grupa II
OPIS:
1/ stres, omówienie czym jest stres psychologiczny, symptomy i źródła stresu; stres długotrwały;
2/ Specyfika zarządzania organizacją pozarządową – stałość i stabilność zarówno finansowa, jak i w postaci zasobów osobowych; zastępowalność kadry, w szczególności: zasobów osobowych – liderskich;
3/ Wypalenie zawodowe - syndrom wypalenia; czym jest wypalenie zawodowe, czy jako lider, członek/członkini zarządu, mentor, wolontariusz mogę się wypalić w działalność w ngo?; jak rozpoznać symptomy wypalenia?;
3/ Formy działań wspierających kadrę organizacji obywatelskich/ ngo: superwizja, coaching, spotkania wewnątrz sektorowe; współpraca między organizacjami; …
W Polsce istnieje duży problem specyficznego dla ngo typu wypalenia zawodowego. Temat problemu wypalenia kadry ngo, szczególnie liderów/ liderek organizacji, animatorów działań, osób aktywnie zaangażowanych w zarządzanie organizacją – poruszany jest stosunkowo rzadko, i dopiero od około 2 lat. Liderzy, pracownicy organizacji pozostają z tym problemem sami. Z jednej strony mamy do czynienia z sytuacją zwiększonej rotacyjności kadry w ngo, z drugiej w znacznej części organizacji z brakiem zastępowalności liderów/liderek. Wiele organizacji zgłasza brak chęci zaangażowania się w pracę zarządu. Warsztaty mają na celu wsparcie najważniejszego zasobu organizacji: ludzi, głównie aktywnych, zaangażowanych, i jednocześnie tych, których może dotknąć syndrom wypalenia.
*** Trenerka prowadząca szkolenie:
Hanna Brzuszczak – socjolożka, trenerka ngo, zaangażowana w działalność 3 sektora od 2007 roku; w tym na rzecz współpracy z organizacjami pozarządowymi, rozwoju trenerskiego kadry ngo z woj. kuj-pom.; autorka wielu projektów społecznych, specj. pracy socjalnej, wieloletnie doświadczenie w poradnictwie obywatelskim, antymobbingowym.
***Szkolenie będzie przeprowadzone stacjonarnie. Aby wziąć udział należy wypełnić i złożyć Formularz zgłoszeniowy.
Link do Karty zgłoszenia/ rejestracji :
Udział w szkoleniu jest bezpłatny.
***Oprócz szkoleń, które sami proponujemy, także realizujemy warsztaty i szkolenia dla konkretnych np. lokalnych organizacji. Można np. zorganizować się/zebrać się w kilka organizacji i nas zaprosić do siebie. Jesteśmy otwarci na zgłaszanie przez organizacje swoich potrzeb edukacyjnych, szkoleniowych, konsultacyjnych: wystarczy się z nami skontaktować: 515 276 454, tsas@tsas.torun.pl i to omówić.
Zależy nam na tym, żeby organizacje z kujawsko-pomorskiego współtworzyły z TSAS-em PRACOWNIĘ NGO 2021 - Chcemy działać dla Was i z Wami !
Kontakt do organizatora:
Toruńskie Stowarzyszenie Aktywności Społecznej - TSAS
mail: tsas@tsas.torun.pl
telefon: 515 276 454